Ehdokkaat

Helsingin Kokoomus asettaa vaaleihin täyden listan eli 127 ehdokasta.

 

Nimetyt ehdokkaat ovat:

27 Eija-Riitta Aakio, oopperalaulaja, henkilökohtainen avustaja, Viikinmäki

28 Iida Aarnio, hoivapalvelukoordinaattori, estenomi(AMK), Aurinkolahti

 29 Mukhtar Abib, tiiminvetäjä, Kamppi

30 Ujuni Ahmed, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja, Fenix Helsinki ry:n puheenjohtaja, Etelä-Haaga

31 Tarik Ahsanullah, SYL:n varapuheenjohtaja, oikeutieteen ylioppilas, Kallio

32 Sanna Aivio, hoitotyön opettaja, Malmi

33 Kristiina Anunti, yrittäjä, konsultti, Arabianranta

34 Ted Apter, lakimies, työmarkkina- ja yhteiskuntapolitiikan asiamies, Töölö

35 Milka Asikainen, muotoilija, taiteen maisteri Kallio

36 Sirpa Asko-Seljavaara, professori,kaupunginvaltuutettu, Lauttasaari

37 Timo Auranen, johtokeskusupseeri evp., projektipäällikkö, Vuosaari

38 Harry Bogomoloff, valtuuston varapuheenjohtaja, VTM, Kulosaari

39 Heidi Ekholm-Talas, yrittäjä, Oulunkylä

40 Merja Eklund, sairaanhoitaja, veteraaniasiamies (evp),  Pikku-Huopalahti

41 Ogechukwu Eneh, KM, kulttuurituottaja, Länsi-Pakila

42 Matti Enroth, VN, kaupunginvaltuutettu, Pakila

43 Sebastian Franckenhaeuser, tuotepäällikkö, Herttoniemi

44 Joona Haavisto, koodari, insinööri (AMK), Hermanni

45 Juha Hakola, ylikomisario, kaupunginvaltuutettu, Vartiokylä

46 Dennis Hamro-Drotz, start up -yrittäjä, ympäristöasiantuntija, Töölö

47 Katrina Harjuhahto-Madetoja, KTM, toimitusjohtaja, Töölö

48 Joel Harkimo, yrittäjä, Töölö

49 Arttu Hautamäki, lehtori, ekonomi, Veräjämäki

50 Tiina Hieta, peruskoulun rehtori, KM, Puotinharju

51 Perttu Hillman, toimitusjohtaja,bloggari, Lauttasaari

52 Pekka Holopainen, ,toiminnanjohtaja, eversti evp., Tapanila

53 Leena Hoppania, TaM, aluesihteeri, Etu-Töölö

54 Pia Hytönen, toiminnanjohtaja, VTM, Lauttasaari

55 Maritta Hyvärinen, ylilääkäri, geriatrian erikoislääkäri, Konala

56 Panu Hämäri, yrittäjä, toimitusjohtaja, Pakila

57 Maunu Idänpään-Heikkilä, yrittäjä, isännöitsijä, Metsälä

58 Samu Ihalainen, myyntiedustaja, Laajasalo

59 Ilari Iivonen, musiikkiopiston rehtori, Lehtisaari

60 Kristiina Ilvonen, johtava konsultti, Pakila

61 Minna Isoaho, KTM, toimitusjohtaja, Konala

62 Katja Ivanitskiy, lääkäri, innovaattori, Ruskeasuo

63 Elisa Jokelin, lääkäri, Laajasalo

64 Maria Jokinen, opiskelija, METKAn hallituksen pj., Sörnainen

65 Vafa Järnefelt, projektipäällikkö, ympäristöpolitiikan opiskelija, Töölö

66 Ari Järvinen, isännöitsijä, DI, Pakila

67 Atte Kaleva, sotatieteiden maisteri, kapteeni evp, Kamppi

68 Leila Kaleva, strategiajohtaja, DI, Kamppi

69 Markus Kalliola, DI, terveysteknologian asiantuntija, Munkkiniemi

70 Pirjo-Liisa Kangasniemi, seniori, koulutustarkastaja, Puotila

71 Helena Kantola, varatuomari, kaupunginvaltuutettu, Katajanokka

72 Arja Karhuvaara, fysioterapiayrittäjä, kaupunginvaltuutettu, Suomenlinna

73 Riina Kasurinen, tradenomiopiskelija, Munkkiniemi

74 Jarmo Kelo, toiminnanjohtaja, Jollas

75 Juha Keskinen, pääkirjoitustoimittaja, Ullanlinna

76 Päivi Kiili-Laakko, kätilö, terveysalanpienyrittäjä, Kaarela

77 Sirpa Kivilaakso, lentopurseri, tietokirjailija Tapanila

78 Kaidi Kivistö, palveluesimies, Itäkeskus

79 Tapio Klemetti, KTM, yrittäjä, Pakila

80 Emilia Knaapi, sairaanhoitaja, valtiotieteiden yo, Munkkiniemi

81 Hannu Knuuttila, myyntipäällikkö, Jätkäsaari

82 Peppi Korvenranta, Sopimuskäsittelija, Maunula

83 Kauko Koskinen, DI, Kaupunginvaltuutettu, Tapaninvainio

84 Terhi Koulumies, VTM, kaupunginvaltuutettu, Munkkivuori

85 Satu Kouvalainen, varatuomari, lakimies, Vuosaari

86 Johanna Krabbe, ympäristöasiantuntija, ammatillinen opettaja, Oulunkylä

87 Marianna Kupias, Kokoomusopiskelijoiden pj., VTK, Lauttasaari

88 Ari Kähärä, joukkoliikenneohjaaja, Kontula

89 Heimo Laaksonen, yrittäjä, kotiseutuneuvos, Puistola

90 Marika Lahti, kansainvälisten asioiden assistentti, Puotila

91 Tiina Larsson, toimialajohtaja opetus ja koulutus, eMBA Mellunkylä

92 Helena Lauriala, Terveydenhuollon maisteri, Pitäjänmäki

93 Sari Leino, kiinteistövälittäjä, Kallio

94 Juha Levo, KTM, asiakkuusjohtaja, Viikki

95 Maggie Lindholm, ravintoloitsija, yrittäjä, Herttoniemi

96 Tuomo Luoma, yrittäjä, Punavuori

97 Raine Luomanen, partner, Munkkiniemi

98 Hannele Luukkainen, valtiotieteen lisensiaatti, ekonomisti, Mellunkylä

99 Aarno Lyytinen, yrittäjä, Vuosaari

100 Hanna Lähteenmäki, kasvatustieteen maisteri, MBA, Laajasalo

101 Pekka Löfman, yrittäjä, Vuosaari

102 Jukka I. Mattila, KTT, tutkija, Etelä-Haaga

103 Otto Meri, OTM, lakimies, Ullanlinna

104 Annukka Mickelsson, KTM, Kruununhaka

105 Anna Munsterhjelm, partiolaisten puheenjohtaja, viestintäpäällikkö, Töölö

106 Seija Muurinen, terveystieteiden tohtori, sairaanhoitaja-diakonissa, Jollas

107 Panu Mäenpää, FM, viestintäkonsultti, Ullanlinna

108 Jouni Nevalainen, jätehuoltoasiamies, Pitäjänmäki

109 Susanna Ngene, kaupan ja teollisuuden ostaja, sairaanh.opiskelija, Viikki

110 Matti Niiranen, VTM, kaupunginvaltuutettu, Töölö

111 Dani Niskanen, opiskelija, Merihaka

112 Konsta Nupponen, pohjoismaisten kielten opiskelija, Koskela

113 Mia Nygård, ETM, kategoriajohtaja, Lauttasaari

114 Sami Ojala, liiketoimintajohtaja, Herttoniemi

115 Sakari Oka, tekniikan tohtori, lehtori, Lauttasaari

116 Matias Pajula, opiskelija, Tammisalo

117 Jenni Pajunen, toimitusjohtaja, KTM, Kamppi

118 Jukka Pakarinen, kirkkoherra, Marjaniemi

119 Pia Pakarinen, johtaja, kaupunginvaltuutettu, Kamppi

120 Sanna-Maria Pakkanen, FM, maantiedon, biologian ja terveystiedon opettaja, Haaga

121 Matti Parpala, toimitusjohtaja, Master in Public Policy

122 Dennis Pasterstein, ylikomisario, HTM, Kaartinkaupunki

123 Jaana Pelkonen, kansanedustaja, VTM, Ullanlinna

124 Lasse Pipinen, operatiivinen johtaja, Punavuori

125 Timo Raittinen, kehittämispäällikkö, ekonomi, Vuosaari

126 Tatu Rauhamäki, kaupunginhallituksen puheenjohtaja, toimitusjohtaja, Töölö

127 Risto Rautava, kaupunginvaltuutettu, asiantuntijayrittäjä, Kruununhaka

128 Mariam Rguibi, puoluevaltuuston varapuheenjohtaja, Kallio

129 Laura Rissanen, valtuustoryhmän puheenjohtaja, VTM, Töölö

130 Petri Roininen, toimitusjohtaja, DI, Pakila

131 Heidi Ruhala, päiväkotiyrittäjä, KTM, Kulosaari

132 Wille Rydman, VTM, kansanedustaja, Kamppi

133 Lea Saukkonen, meteorologi, Alppila

134 Mikko Savelius, yrittäjä, Viikki

135 Mirita Saxberg, Hallintotieteiden maisteri (julkisjohtaminen), liiketalouden opettaja, Laajasalo

136 Daniel Sazonov,Kokoomusnuorten puheenjohtaja, opiskelija, Kamppi

137 Kirsi Sharma, hr-asiantuntija, perheyrittäjä, Kannelmäki

138 Nina Sillantaka, viestinnän asiantuntija, Katajanokka

139 Lauri Skön, Klikinsäästäjän perustaja, toimitusjohtaja Etu-Töölö

140 Aira Suvio-Samulin, taiteilija-yrittäjä, Punavuori

141 Elisa Tarkiainen, ministerin erityisavustaja, Hermanni

142 Jonna Temonen, liikunnan ja terveystiedon opettaja, liikuntatieteiden maisteri, Töölö

143 Timo Tossavainen, yhteysjohtaja, YTM, Siltamäki

144 Maarit Toveri, toimitusjohtaja, Tapanila

145 Ulla Marja Urho, Maatalous- ja metsätieteiden maisteri, Lauttasaari

146 Caesar von Walzel, kv. esteratsastustuomari, lentäjä, Ullanlinna

147 Laura Vanamo, rahoitusasiantuntija, Kruununhaka

26 Jan Vapaavuori, oikeustieteen kandidaatti, varapääjohtaja, Töölö

148 Laura Varjokari, oikeusnotaari, Vallila

149 Juhana Vartiainen, kansanedustaja, VTT, Kruununhaka

150 Maarit Vierunen, sijoituspäällikkö, ekonomi, Vuosaari

151 Timo Vuori, teologian tohtori, Pohjois-Haaga

152 Yakup Yilmaz , yrittäjä, kirjailija, Kamppi