Kokoomusopiskelijat valmiina syksyn edustajistovaalitaistoon!
Teksti: Aino Mäkisalo
Nyt kun on selvitty kunniakkaasti valtakunnan merkittävimmistä vaaleista, opiskelijoiden onkin jo aika ryhtyä valmistautumaan seuraaviin koitoksiinsa. Marraskuussa käydään yliopistoilla ja ammattikorkeakouluissa kahden vuoden välein järjestettävät edustajistovaalit, joissa valitaan ylioppilaskuntien ja ammattikorkeakoulujen opiskelijakuntien ylimmät päättävät elimet. Edustajistovaalien ajankohta on suurimmassa osassa ylioppilaskunnista heti marraskuun toinen viikko, 6.-7.11.2007.
Edustajistovaaleja voidaankin kutsua opiskelijoiden tärkeimmäksi keskinäiseksi mittelöksi, jonka tulokset määrittävät pitkälti poliittisten ryhmien, ainejärjestöjen ja kiltojen välisiä voimasuhteita ylioppilaskuntapolitiikassa seuraavan kahden vuoden aikana. Jokaisella perustutkintoa suorittavalla läsnä olevalla opiskelijalla ja niillä jatko-opiskelijoilla, jotka ovat ylioppilaskunnan tai ammattikorkeakoulun jäseniä, on edustajistovaaleissa äänioikeus. Tulevan syksyn edustajistovaaleissa valitaan ylioppilaskuntien ja opiskelijakuntien edustajistojen kokoonpano vuosille 2007-2009.
Kansallisten Ylioppilaiden ehdokasrekrytointi jo käynnissä
Kokoomusopiskelijoiden edustajistovaalien kattokampanjasta vastaa Kokoomuksen opiskelijajärjestö, Tuhatkunta. Helsingin Yliopiston Ylioppilaskunnan kokoomusopiskelijoiden ehdokaslistasta puolestaan vastaa Kansalliset Ylioppilaat ry., joka on HYY:n alainen kokoomusyhdistys. Helsingin Yliopiston Ylioppilaskunnasta (HYY) valitaan edustajistoon 60 henkeä, joista Kokoomusta edustavalla Oikealla edustajistoryhmällä on HYY:n nykyisessä edustajistossa kahdeksan edustajaa. Kansallisilla Ylioppilailla, joka tunnetaan tuttavallisemmin KansY:na, on jo pitkät perinteet ahkerasta ja tehokkaasta ehdokasrekrytoinnista, johon ryhdytään hyvissä ajoin kevään puolella. KansY onkin jo aloittanut soittokierroksensa tarkoituksenaan saada mahdollisimman paljon väkeä sitoutettua syksyn kampanjointiin heti alkuvuoden puolella.
Tule Sinäkin mukaan tekemään kokoomuslaista opiskelijapolitiikkaa!
Kansalliset Ylioppilaat etsiikin nyt ylioppilaskunnan päätöksenteosta kiinnostuneita, aktiivisia ja sanavalmiita opiskelijoita lähtemään ehdolle KansY.n ehdokaslistalta. KansY:n perinteinen kaikille omille ehdokkaille tarkoitettu koulutus ajoittuu tänä vuonna lokakuulle. Toinen tilaisuuksista suuntautuu mitä todennäköisimmin Helsingin kaupunginvaltuustoon ja toinen toteutetaan eduskuntavierailun muodossa. Lisäksi heti syksyn alussa järjestetään KansY Info, jonne on tarkoituksena saada puhujaksi joku puolueemme lukuisista ministereistä. Viime vuonna KansY Infoon veti runsaasti väkeä itse puolueemme puheenjohtaja, Jyrki Katainen. Kokoomuksen eturivin poliitikot ovatkin olleet aktiivisesti mukana niin KansY:n ehdokashankinnassa kuin yhdistyksen järjestämissä koulutustilaisuuksissakin.
Tänä vuonna edustajistovaalien lähtökohdat ovat kaikkien kokoomuslaisten opiskelijayhdistysten kannalta viime kertaisia huomattavasti paremmat, koska Kokoomuksella on hallituspuolueena mahdollisuus tarjota yhdistyksille todellisia opiskelijapoliittisia vaikutuskanavia. KansY:lla on perinteisesti ollut erityisen hyvät suhteet kokoomuslaisiin poliittisiin päättäjiin, ja näitä suhteita aiotaankin ahkerasti hyödyntää koko seuraavan neljän vuoden ajan. Muun muassa KansY:n aktiivisesti yhteyttä pitänyt uusi opetusministerimme Sari Sarkomaa, asuntoministerimme Jan Vapaavuori sekä KansY:n jäsenrekrytointia etenkin yliopiston avajaiskarnevaaleissa tunnollisesti edistänyt Ben Z ovat hyviä esimerkkejä tiiviistä puolueverkostosta. Hyvistä suhteista puolueen valtakunnan tason päättäjiin onkin runsaasti hyötyä myös itse ylioppilaskuntapolitiikassa.
Miten pääsen mukaan KansY:n edustajistovaalikampanjointiin?
KansY:n vaalipäällikkönä toimii tänä vuonna yhdistyksen varapuheenjohtaja, Minni Tarkkanen. Jos Sinussa heräsi suuri tai pienikin kipinä päästä mukaan päättämään ylioppilaskunnan asioista KansY:n vanavedessä, ota mitä pikimmiten yhteyttä Minni Tarkkaseen minni.tarkkanen@helsinki.fi, 044 2569386). HYY:n edustajistovaalien ehdokaslistat sulkeutuvat 24.9.2007 - vielä on siis hetki aikaa pohtia omia vaaliteemoja ja suunnitella vaalikampanjaa. Syksy kolkuttelee kuitenkin jo oven takana. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voidaankin todeta, että kun kyseessä on vaalitaisteluun valmistautuminen, ei aikaa voi koskaan olla liikaa!
Aino Mäkisalo
Kansalliset Ylioppilaat ry.
Puheenjohtaja 2007
050 3816498
aino.makisalo@helsinki.fi
|
|
Elävä Helsinki 1/2007
» Pääkirjoitus
Tatu Rauhamäki
» Kouluverkko herättää tunteita
haastattelu Tuomo Valve
» Kotka laskeutui eduskuntaan
haastattelu Tuomo Valve
» Kaksi helsinkiläistä ministeriä
haastattelu Tuomo Valve
» Kolme uutta kansanedustajaa Helsingin vaalipiiristä
» Kokoomukselle huima vaalivoitto Helsingissä
Tatu Rauhamäki
» Puheenjohtajan palsta
Martti Häikiö
» Westminsterin Kokoomus perustettiin Lontoossa
» Vuosaaren Kokoomus ry Vuoden kokoomusyhdistys 2007
haastattelu Tuomo Valve
> Kansanedustajan kolumni: Helsingissä voi ihan oikeasti asua meren rannalla
Arja Karhuvaara
> Kokoomusopiskelijat valmiina syksyn edustajistovaalitaistoon!
Aino Mäkisalo
|