Ajankohtaista

08.02.2011: Jarmo Nieminen eduskuntavaaliehdokkaaksi

Helsingin Kokoomus asetti eduskuntavaaliehdokkaaksi helsinkiläisen 51 vuotiaan kaupunginvaltuutettu Jarmo Niemisen. Nieminen on yleisten töiden lautakunnan puheenjohtaja. Hän on tänä talvena toiminut ansiokkaasti operaatio lumisodan käynnistäjänä ja taustavoimana.

Nieminen on eronnut upseerinvirastaan ja maanpuolustuskorkeakoulun tutkijaesiupseerin tehtävästä. Hän on liittynyt kokoomuksen jäseneksi.

Tärkeimmiksi vaaliteemoikseen Nieminen nostaa turvallisuuteen liittyviä asioita.

- Maanpuolustus, suomalaisten maanpuolustustahto ja reserviläistoiminta ovat minulle luonnostaan tärkeitä teemoja. Näiden lisäksi myös kansalaisten arkiturvallisuus ja Suomen sisäinen turvallisuus tulevat olemaan keskeisiä vaaliteemojani, Nieminen kertoo.

Nieminen tunnetaan saaristotutkijana, Helsingin vuoden 1918 -sotasurmien tutkimushankkeesta, jatkosodan tutkijana, luontovalokuvaajana ja tietokirjailijana.

- Luontoihmisenä myös energia- ja ympäristökysymykset ovat minulle tärkeitä, Nieminen kertoo.

Jarmo Nieminen on 51-vuotias ye-everstiluutnantti Laajasalosta. Perheeseen kuuluu aviopuolison lisäksi 17, 19 ja 22-vuotiaat pojat.

 

Lisätietoja

Jarmo Nieminen
045-656 7542
nieminen.jarmo@gmail.com

Sirkka Lekman
puheenjohtaja
Helsingin Kokoomus ry
050-5866335

Tuomo Valve
toiminnanjohtaja
Helsingin Kokoomus ry
0400-698 039
tuomo.valve@kokoomus.fi

 





Share |

Takaisin
HAE HENKILÖITÄ

Hae kokoomuslaisen luottamushenkilön yhteystietoja henkilön nimen mukaan.

HAE SIVUILTA

Hae koko sivustolta