Jarmo Nieminen
01.09.2011: Koko Suomea ei aiota enää puolustaa
Puolustusvoimain komentaja on esittänyt julkisuuteen hallituksen säästöohjelmien vaikutukset. Lohdutonta kertomaa. Esitetyn 260 miljoonan euron lisäksi puolustusvoimien on ratkaistava 150 miljoonan euron kustannustason nousu toimintamenoissa vuosina 2012?2015. Nyt on tullut täysin selväksi, että leikkauksilla estetään kustannustason hallittu laskeminen valmistellussa puolustusvoimauudistuksessa. Paniikkinapin painaminen nyt, johtaa puolustuskyvyn kiistattomaan heikentämiseen sekä kustannusten merkittävään lisäntymiseen tämän hallituksen jälkeisinä aikoina. - Silloinkin on elämää. Joku voisi sanoa, että aika päätöntä menoa, vai onko?
Yhden varuskunnan lakkauttamiselle ja siihen liittyvillä palkatun henkilökunnan irtisanomisilla saavutetaan 20?40 miljoonan euron ?säästöt?. Summa on selkeä. Siis tarvittavat säästötavoitteet saavutetaan lakkauttamalla lähes kaikki tai kaikki Suomen varuskunnat. No eihän se näin ole, mutta asettaa oikeaan kehykseen varuskuntien lakkauttamisen.
Varusmiesten maastovuorokausien vähentäminen nykyisestä tulostavoitteesta 30:stä 10:een saavutetaan 7 miljoonan euron säästöt. Vähentämällä nyt tavoitteena olevien 25 000 reserviläisen määrää pula-ajan lukuihin 10 000 saadaan 12 miljoonan euron säästöt. Kaikkiaan varusmieskoulutukseen uppoaa vuodessa 280 ja reserviläiskoulutukseen 20 miljoonaa euroa. Siis ei täälltäkään niitä säästöjä revitä tai jos revitään niin se on pois asiansa osaavan sotilaan tuottamisesta ja siten myös palvelusturvallisuudesta.
Jos hornettien lentotunneista leikataan 30 % (9 000 h > 6 000 h) syntyy 23 miljoonan euron säästöt. Merivoimien alusvuorokausinen vähentämisellä 1300:sta 700 vuorokauteen saadaan 12 miljoonan euron säästöt. Leikkausten näkökulmasta nappikauppaa nämäkin.
Siis mistä säästetään. Aiemmin se tehtiin henkilökunnan selkänahasta. Kuukauden pakkolomalla saadan 50 miljoonan euron säästöt.
Edellinen on pelkkää matematiikka. Paniikkisäästöt saadaan aikaiseksi ainostaan ja vain tinkimällä Suomen maavoimien suorituskyvystä. Alueellisten joukkojen varustaminen ja kouluttaminen uudistettavaan alueellisen taistelutapaan romutetaan. Hanke ajoittuu vuosille 2012-2016. Sen jälkeen uudistettaisiin operatiiviset joukot vuoteen 2020 mennessä.
Alueellisten joukkojen uudistamisessa tarvitaan tietysti myös reservin kertausharjoituksia ja sotavarustuksen hankintoja. Jos nämä jäävät tekemättä, tiputetaan pohja pois operatiivisten joukkojen toiminnalta, koska niiden taistelu tukeutuu taisteluteknisesti, taktisesti ja operatiivisesti uudistettuihin aluellisiin joukkoihin. Eli nyt halutaan romuttaa Suomen maavoimien toiminnan perusta. Hoh-hoijaa. Arvon vastuupolitiikkojen on nyt tultava rohkeasti joukkojensa eteen ja kerrottava, mitä aluetta Suomesta ei enää aito puolustaa, koska puolustusvoimien toimintaa tullaan nyt niin voimallisesti priorisoimaan.
Kuka ministereistä haluaa heittää ensimmäisen kiven?
Siirry alkuperäiselle sivulle
Takaisin









