Muut luottamustoimet

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto
vpj. Harry Bogomoloff (harbogo [at] gmail.com)

2015–2017
Kaupunginhallitus
pj. Tatu Rauhamäki (tatu.rauhamaki [at] gmail.com)
Arja Karhuvaara (arja [at] karhuvaara.fi)
Lasse Männistö (lasse.mannisto [at] gmail.com)
Laura Rissanen (laura.rissanen [at] iki.fi)

Konsernijaosto
Lasse Männistö (lasse.mannisto [at] gmail.com)
Ulla-Marja Urho (ulla.urho [at] kolumbus.fi)
Laura Rissanen (laura.rissanen [at] iki.fi)

Johtamisjaosto
pj. Lasse Männistö (lasse.mannisto [at] gmail.com)
Laura Rissanen (laura.rissanen [at] iki.fi)
Pekka Majuri (pekka [at] pekkamajuri.fi)

IT-jaosto
vpj. Ulla-Marja Urho (ulla.urho [at] kolumbus.fi)
Ossi Mäntylahti (ossiman [at] gmail.com)
Katrina Harjuhahto-Madetoja (katrina.harjuhahto-madetoja [at] eteva.fi)

Helsingin energian johtokunta
pj. Pekka Majuri (pekka [at] pekkamajuri.fi)
Annukka Mickelsson (kamickelsson [at] gmail.com)

Sataman johtokunta
pj. Pia Pakarinen (pianco [at] kolumbus.fi)

Palmia Oy
Tuomas Nurmela (tuomas [at] tuomasnurmela.fi)

Sosiaali- ja terveyslautakunta
vpj. Seija Muurinen (seija.muurinen [at] kolumbus.fi)
Sami Heistaro (heistaro [at] hotmail.com)
Sirpa Asko-Seljavaara (sirpa.asko-seljavaara [at] valtuusto.hel.fi)

Kaupunkisuunnittelulautakunta
pj. Risto Rautava (risto.rautava [at] elisanet.fi)
Hennariikka Andersson (hennariikka.andersson [at] gmail.com)
Matti Niiranen (matti.niiranen [at] welho.com)

Opetuslautakunta
vpj. Anniina Palm (anniina.palm [at] gmail.com)
Daniel Sazonov (daniel.sazonov [at] gmail.com)
Timo Raittinen (timo.raittinen [at] rastor.fi)

Kiinteistölautakunta
pj. Juha Hakola (juha.hakola [at] juhahakola.fi)
Timo Tossavainen (timo.tossavainen [at] kiinteistoliitto.fi)

Varhaiskasvatuslautakunta
Juha Levo (niilolevo [at] hotmail.com)
Mukhtar Abib (abibmukhtar [at] gmail.com)
Laura Simik (laura.simik [at] gmail.com)

Tarkastuslautakunta
Pj. Wille Rydman (wille.rydman [at] eduskunta.fi)
Jaana Lamminperä (jaanalamminpera [at] gmail.com)

Kulttuuri- ja kirjastolautakunta
Timo Vuori (timo.t.vuori [at] helsinki.fi)
Marianna Kupias (marianna.kupias [at] helsinki.fi)

Liikuntalautakunta
vpj. Heimo Laaksonen (hemppa.laaksonen [at] kolumbus.fi)
Heidi Ruhala (heidi.ruhala [at] elisanet.fi)

Nuorisolautakunta
vpj. Fatbardhe Hetemaj (fatbardhe [at] hetemaj.fi)
Olli Isoaho (isoaho.olli [at] gmail.com)

Pelastuslautakunta
Jarmo Kelo (jarmo.kelo [at] kolumbus.fi)
Sanna Aivio (sanna.aivio [at] gmail.com)
Merja Eklund (merja.eklund [at] hotmail.com)

Rakennuslautakunta
pj. Kauko Koskinen (kauko [at] kaukokoskinen.fi)
Tapio Klemetti (tapio.klemetti [at] gmail.com)
Elisa Jokelin (elisa.jokelin [at] gmail.com)

Asuntolautakunta
Ari Kähärä (ari.kahara [at] hotmail.com)
Anni Laitasalo (anni [at] annilaitasalo.fi)

Tekninen lautakunta
vpj. Lea Saukkonen (lea.saukkonen [at] fmi.fi)
Olavi Nieminen (olavi.j.nieminen [at] gmail.com)

Yleisten töiden lautakunta
pj. Terhi Koulumies (koulumies [at] gmail.com)
Mariam Rguibi (mariam.rguibi [at] helsinki.fi)
Dennis Pasterstein (dennispasterstein [at] gmail.com)

Ympäristölautakunta
Hanna Lähteenmäki (lahteenmaki.hanna [at] gmail.com)
Sirpa Norvio (sirpa.norvio [at] norvier.fi)
Joona Haavisto (joona.haavisto [at] gmail.com)

Opetuslautakunta/ruotsinkielinen osasto
Mirita Saxberg (mail [at] mirita.fi)
Ted Apter (ted.apter [at] gmail.com)

1. SOTE-jaosto
Lauri Saariluoma (lauri.saariluoma [at] kolumbus.fi)

2. SOTE-jaosto
Pj. Sami Heistaro (heistaro [at] hotmail.com)
Katja Ivanitskiy (katja.ivanitskiy [at] gmail.com)

HKL:n johtokunta
Sakari Oka (sakarioka [at] gmail.com)
Marjaana Syrjälä (marjaana [at] syrjala.fi)

PALMIA:n johtokunta
vpj. Tiina Larsson (tiina.larsson [at] kerava.fi)
Nina Sillantaka (nina.sillantaka [at] gmail.com)
Jukka I Mattila (jukka.mattila [at] aalto.fi)

Arbiksen johtokunta
Peter Stormbom (peter.stormbom [at] welho.com)
Eppie Eloranta (eppienoma [at] gmail.com)

Eläintarhan johtokunta
vpj. Vesa Hack (vesa.hack [at] gmail.com)
Kirsi Sharma (sharma [at] kolumbus.fi)
Jani Luoto (jani [at] janiluoto.fi)

Kaupungin taidemuseon johtokunta
Jussi Salonranta (jussi.salonranta [at] kokoomus.fi)
Elisa Koponen (elisa [at] elisakoponen.fi)
Sirpa Kivilaakso (sirpa.kivilaakso [at] kolumbus.fi)

Kaupunginmuseon johtokunta
vpj. Raine Luomanen (raine [at] luomanen.com)
Miika Sahamies (miika.sahamies [at] gmail.com)
Marika Lahti (mkatriina [at] gmail.com)

Kaupunginorkesterin jk
pj. Wille Rydman (wille.rydman [at] eduskunta.fi)
Pirjo-Liisa Kangasniemi (pirjo-liisa.kangasniemi [at] elisanet.fi)
Tina Taivaloja (tina.taivaloja [at] gmail.com)

Suomenkielisen työväenopiston johtokunta
pj. Heidi Ekholm-Talas (heidi [at] heidiekholmtalas.fi)
Janne Hälinen

Poliisin neuvottelukunta
Pauli Leppä-aho (pauli.leppaaho [at] kolumbus.fi)
Leena Ahlbäck-Seppänen

Rintamaveteraaniasiain neuvottelukunta
pj. Antti-Jussi Räihä (antti-jussi.raiha [at] iki.fi)

Maahanmuutto- ja kotouttamisasioiden neuvottelukunta
Antti-Jussi Kallio (ajkallio [at] suomi24.fi)
Ujuni Ahmed (uniq87 [at] hotmail.com

Vapaaehtoistyön neuvottelukunta
Balan Pillai (balan.pillai [at] pp.inet.fi)
Emma-Stina Vehmanen (emma-stina.vehmanen [at] helsinki.fi)

Vanhusneuvosto
pj. Sirpa Asko-seljavaara (sirpa.asko-seljavaara [at] valtuusto.hel.fi)
Mirja Halonen (halonenms [at] gmail.com)

Asuntotuotantotoimikunta
vpj. Kauko Koskinen (kauko [at] kaukokoskinen.fi)
Maarit Vierunen (maarit.vierunen [at] gmail.com)

Tasa-arvotoimikunta
vpj. Leena Ruusuvuori (leena [at] leenaruusuvuori.fi)
Sait Aydar (sait.aydar [at] hotmail.com)

Työllistämistoimikunta
pj. Ville Väärälä (ville.vaarala [at] iki.fi)
Liisa Halme (liisa.halme [at] if.fi)

Hgin 450-vuotis-taiteilijatalosäätiö
vpj. Timo Närhinsalo (timo [at] garrulus.inet.fi)

Helsingin teatterisäätiön edustajisto
vpj. Matti Hirvikallio (matti.hirvikallio [at] gmail.com)
Lauri Skön (lauri.skon [at] kokoomusnuoret.fi)
Aira Suvio-Samulin
Katja Utti-Lankinen (katja.utti-lankinen [at] orelo.fi)

Helsingin teatterisäätiön hallitus
vpj. Matti Niiranen (matti.niiranen [at] welho.com)
Hannele Luukkainen (hannele.luukkainen [at] clarinet.fi)

Helsingin Seniorisäätiön hallitus
vpj. Liisa Mustajärvi (mustajarvi.liisa [at] gmail.com)

Helsinki-viikon säätiön hallitus
pj. Pekka Mattila (pekka.mattila [at] aalto.fi)
Kristiina Kokko (kristiina.kokko [at] minedu.fi)

Jääkenttäsäätiön hallitus
pj. Harry Bogomoloff (harbogo [at] gmail.com)

Mäkelänrinteen Uintikeskus Oy:n hallitus
pj. Arja Karhuvaara (arja [at] karhuvaara.fi)

Stadion-säätiön edustajisto
pj. Fatbardhe Hetemaj (fatbardhe [at] hetemaj.fi)
Heidi Ruhala (heidi.ruhala [at] elisanet.fi)
Heimo Laaksonen (hemppa.laaksonen [at] kolumbus.fi)
Antti Lanamäki (antti.lanamaki [at] gmail.com)

Stadion-säätiön hallitus
Timo Erikäinen (timo.erikainen [at] kiinteistoliitto.fi)
Anna Munsterhjelm (anna.munsterhjelm [at] kokoomus.fi)

Suomen Kansallisoopperan säätiön hallintoneuvosto
Jan Vapaavuori

Suomen Kansallisoopperan säätiön hallitus
Matti Hirvikallio (matti.hirvikallio [at] gmail.com)

UMO-säätiön hallitus
pj. Juha Levo (niilolevo [at] hotmail.com)

Helsingin Uusyrityspalvelu ry:n hallitus
Laura Nyman (laura.nyman [at] kolumbus.fi)

Suomen Messut Osuuskunnan hallintoneuvosto
Tatu Rauhamäki (tatu.rauhamaki [at] gmail.com)

Oy Mankala Ab
pj. Lasse Männistö (lasse.mannisto [at] gmail.com

Ami-säätiön hallitus
pj. Harry Bogomoloff (harbogo [at] gmail.com)
Ulla-Marja Urho (ulla.urho [at] kolumbus.fi)

Lasipalatsin Mediakeskus Oy
Eero Tikka (eerotikka [at] gmail.com)

Oy Gardenia Helsinki Ab
Jukka Hämäläinen (jukka.hamalainen [at] media.fi)

Oy Helsingin Asuntohankinta Ab
Maria Pekkala (maria [at] mariapekkala.fi)
Topi Turunen (topi.turunen [at] opittu.fi)

Helsingin Asumisoikeus Oy
Katariina Suomu (katariina.suomu [at] gmail.com)

Helsingin Leijona Oy
pj. Heikki Karu (heikki.karu [at] innolife.fi)

Helsingin Bussiliikenne Oy
Merja Sohlberg (merja.sohlberg [at] gmail.com)

Työmaahuolto Oy Ab
pj. Hannele Luukkainen (hannele.luukkainen [at] clarinet.fi)

Urheiluhallit Oy
Juha Hakola (juha.hakola [at] juhahakola.fi)

Vuosaaren Urheilutalo Oy
vpj. Timo Raittinen (timo.raittinen [at] rastor.fi)

Uudenmaan Sairaalapesula Oy
Maritta Hyvärinen (maritta.hyvarinen [at] gmail.com)

Kiinteistö Oy Ab Pakkalantie 30
Pj. Hannele Luukkainen (hannele.luukkainen [at] clarinet.fi)

Kiinteistö Oy Helsingin Tennispalatsi
Jani Peltola (peltsi [at] iki.fi)

Kiinteistö Oy Kaapelitalo
Jussi Ridanpää (jussiridanpaa [at] gmail.com)

Kiinteistö Oy Helsingin toimitilat
Kristiina Kannus (k.kannus [at] gmail.com)

Koy Helsingin Korkotukiasunnot
Arttu Hautamäki (arttu.hautamaki [at] businesscollege.fi)

Koy Auroranlinna
Maarit Toveri (maarit.toveri [at] itex.fi)

Koy Parmaajanpuisto
Ilona Ylinampa (ilona.ylinampa [at] gmail.com)

HEKAN ALUEYHTIÖT:
Malminkartano, Haaga ja Kannelmäki
Ari Järvinen (eit [at] welho.com)

Pikku Huopalahti ja Kantakaupunki
Jaana Meklin (jaana.meklin [at] kolumbus.fi)

Vuosaari ja Puotila
Pekka Kouri

Laajasalo, Roihuvuori ja Siilitie
Tapio Mustonen (tapio.mustonen [at] iki.fi)

HUS:n hallitus
pj Ulla-Marja Urho (ulla.urho [at] kolumbus.fi
Risto Ranki (risto.ranki [at] elisanet.fi)

HUS:n valtuusto
Seija Muurinen (seija.muurinen [at] kolumbus.fi
Aatos Hallipelto (aatos.hallipelto [at] gmail.com)

HUS:n tarkastuslautakunta
Aatos Hallipelto (aatos.hallipelto [at] gmail.com)

HYKS-alueen lautakunta
Maritta Hyvärinen (maritta.hyvarinen [at] gmail.com)
Michael Berner (michael.berner [at] berner.fi)

HUS:n vähemmistökielinen lautakunta
Josefin Gustafsson (josefin.kokoomus [at] gmail.com)

HYKS-lautakunnan vähemmistökielinen jaosto
pj. Liisa Halme (liisa.halme [at] if.fi)

HUS:n psykiatrinen lautakunta
Aira Suvio-Samulin

HSL:n hallitus
pj Risto Rautava (risto.rautava [at] elisanet.fi
Jaana Pelkonen (jaana.pelkonen [at] eduskunta.fi
Hennariikka Andersson (hennariikka.andersson [at] gmail.com)

HSL:n tarkastuslautakunnan jäsen
Jaana Meklin (jaana.meklin [at] kolumbus.fi)

HSY:n hallitus
pj. Matti Enroth (enrothmatti [at] gmail.com)
Johanna Krabbe (johanna_krabbe@hotmail.com)
Terhi Koulumies (koulumies [at] gmail.com)

HSY:n tarkastuslautakunnan jäsen
Minna Ruuth (minna.ruuth [AT] gmail.com)

Uudenmaanliiton maakuntahallitus
Matti Enroth (enrothmatti [at] gmail.com)
Arja Karhuvaara (arja [at] karhuvaara.fi)

Uudenmaanliiton maakuntavaltuusto
vpj. Juha Hakola (juha.hakola@juhahakola.fi
Pekka Majuri (pekka [at] pekkamajuri.fi)
Timo Raittinen (timo.raittinen @ rastor.fi
Hennariikka Andersson (hennariikka.andersson [at] gmail.com)
Pia Pakarinen (pianco [at] kolumbus.fi)
Terhi Koulumies (koulumies [at] gmail.com)
Ulla-Marja Urho (ulla.urho [at] kolumbus.fi)

Uudenmaanliiton tarkastuslautakunnann pj
Pekka Majuri (pekka [at] pekkamajuri.fi)

Uudenmaanliiton kielellisten palveluiden lautakunta
Ted Apter (ted.apter [at] gmail.com)

Uudenmaan Virkistysalueyhdistys – hallitus
Timo Korpela (timo.korpela [at] kolumbus.fi)
Johanna Kalve (johanna.kalve [at] kokoomusnuoret.fi)

Uudenmaan Virkistysalueyhdistys – valtuuskunta
vpj. Henrik Lundsten (henrik.lundsten [at] petropol.inet.fi)
Leila Vaaja (leila.vaaja [at] gmail.com)