Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Helsingin Kokoomus

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Helsingin Kokoomus
Yleinen

Henkilöstöuutisia: Sami Matikainen poliittiseksi suunnittelijaksi ja Johanna Hjelt järjestökoordinaattoriksi

5.9.2025

Helsingin Kokoomuksen piirihallitus on nimittänyt Sami Matikaisen piirin poliittiseksi suunnittelijaksi ja Johanna Hjeltin piirin järjestökoordinaattoriksi. Matikainen ja Hjelt nimitettiin toimimaan tehtävissä vuoden loppuun asti.

Poliittisena suunnittelijana Matikaisen vastuualueisiin kuuluu valtuustoryhmän sihteerinä toimiminen, valtuustoryhmän kokous- ja tapahtumajärjestelyt, ryhmän poliittiseen valmistelutyöhön osallistuminen sekä piirin poliittisen viestinnän toteutus. Matikainen on toiminut aikaisemmin Helsingin Kokoomuksen projektikoordinaattorina osallistuen vaalikampanjoiden toteutuksiin mm. kunta-, euro- ja presidentinvaaleissa sekä vastannut valtuustoryhmän sihteeröinnistä.

Hjeltin vastaa järjestökoordinaattorina piirin järjestötoiminnan koordinoinnista ja kehittämisestä, paikallisyhdistysten toiminnan tukemisesta, yhdistys- ja jäsenhallinnosta sekä tapahtuma- ja kokousjärjestelyistä. Hjelt on toiminut aikaisemmin Helsingin Kokoomuksen projektisihteerinä järjestöasioihin ja kuntavaalikampanjaan liittyvisssä tehtävissä.

Yhteystiedot
sami.matikainen@kokoomus.fi / 045 119 3995
johanna.hjelt@kokoomus.fi / 044 318 0898

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Helsingin Kokoomuksen ryhmäpuhe kaupunkistrategiasta 2025–2029 kaupunginvaltuuston kokouksessa 27.8.2025 
SeuraavaJatka
Castrén: Vahvempaa tukea maahanmuuttajalasten kielten oppimiseen
Kokoomus.fi uutisia
  • Puolustusvaliokunnan kokoomusedustajat: Naisiin kohdistuvalle häirinnälle on oltava nollatoleranssi
  • Marko Kilpi: Lapsen ei pidä joutua katsomaan väkivaltaa kotonaan – Suomeen säädettävä lapsirauharikos
  • Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–2028
Verkkouutiset.fi
  • Iran rakensi ohjusarsenaalinsa lähes ennalleen tulitauon turvin
  • ”Aika kovaa toimintaa” – Helsinki Priden sakkolinjaus ihmetyttää
  • Venäläisperheet ”herättävät” tekoälyllä Ukrainassa kuolleita läheisiään
  • Demokraattiedustaja tyrmää Iran-sopimuksen antautumisena
  • ISW: Tämä tarkoittaisi, että Iran on saavuttanut keskeisen sotatavoitteensa

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Helsingin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttä
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Haku