Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Helsingin Kokoomus

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Helsingin Kokoomus
Yleinen

Timo Enroth nimitetty Helsingin kokoomuksen toiminnanjohtajaksi

17.10.202317.10.2023

Kokoomuksen puoluehallitus on nimittänyt Timo Enrothin kokoomuksen Helsingin piirin toiminnanjohtajaksi. Enroth siirtyy tehtävään Suomen näytelmäkirjailijat ja käsikirjoittajat ry:n toiminnanjohtajan tehtävästä. Hänellä on takanaan pitkä työura juristina ja erilaisissa edunvalvontatehtävissä.

”Olen iloinen saadessamme Timon vetämään Helsingin piirin tiimiä, saamme hänestä joukkoomme yhteiskuntaa laajasti ymmärtävän ammattilaisen”, puoluesihteeri Kristiina Kokko toteaa.

Helsingin Kokoomuksen puheenjohtaja Tatu Rauhamäki on tyytyväinen nimitykseen. ”Toivotan Timon lämpimästi tervetulleeksi vetämään Helsingin Kokoomuksen piiritoimistoa. Työntäyteisiä haasteita luovat niin ensi vuoden presidentin- ja EU-vaalit sekä erityisesti puolentoista vuoden päästä pidettävät kuntavaalit”, Rauhamäki kertoo.

Enroth on toiminut aiemmin mm. Kansallisgallerian lakiasiainpäällikkönä ja Yleisradio Oy:n mediasääntelyn päällikkönä. Koulutukseltaan Enroth on oikeustieteen ja taiteen maisteri. Hän on tehnyt myös graafista suunnittelua ja muotoilujohtamista. Enroth on Tekijänoikeusneuvoston jäsen.

”Olen innoissani saamastani mahdollisuudesta siirtyä tekemään työtä kokoomukseen täysipäiväisesti. Haluan olla turvaamassa Helsingin kokoomuksen edellytykset olla pääkaupungin vaikuttavin poliittinen voima”, Enroth toteaa.

Enroth aloittaa tehtävässä 15.11.

lisätietoja: 
Timo Enroth p. 0407196990
Puoluesihteeri Kristiina Kokko p. 0503423654

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Helsingin Kokoomus jätti ryhmäaloitteen keskustan elinvoimaisuuden parantamiseksi
SeuraavaJatka
Avoimia työpaikkoja: järjestötyön osaaja ja projektisihteeri
Kokoomus.fi uutisia
  • Puolustusvaliokunnan kokoomusedustajat: Naisiin kohdistuvalle häirinnälle on oltava nollatoleranssi
  • Marko Kilpi: Lapsen ei pidä joutua katsomaan väkivaltaa kotonaan – Suomeen säädettävä lapsirauharikos
  • Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–2028
Verkkouutiset.fi
  • ”Toivottavasti Ukraina saa iskujen kierteelleen jatkoa”
  • IL: Sofia Virta palauttaa palkkiotaan
  • Isä väittää LV:ssä: Päiväkoti muutti saattopaikat maksullisiksi
  • IS: Nordea hukkasi asiakkaan rahat
  • Juhannussäässä tapahtuu käänne, lämpötila voi nousta hellelukemiin

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Helsingin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttä
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Haku