Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Helsingin Kokoomus

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Helsingin Kokoomus
Yleinen

Sari Sarkomaa: Eutanasialainsäädäntö tarvitaan – vahva tuki kansalaisaloitteelle

9.9.2024

Kokoomuksen kansanedustaja, terveydenhuollon maisteri Sari Sarkomaa toivottaa eutanasiaa koskevan kansalaisaloitteen tervetulleeksi eduskunnan käsittelyyn ja antaa sille tukensa.

”Mielestäni eutanasia on eettisesti perusteltu mahdollisuus niiden ihmisten kannalta, jotka sairastavat parantumatonta sairautta, joille ei sietämättömiin kärsimyksiin hyvästäkään hoidosta tule lievitystä ja jotka itse toivovat kuolevansa.”

”Pitkään ajattelin, että eutanasiasta säätäminen on liian iso eettinen kysymys, etten voi eikä lainsäätäjä voi sitä ylittää. Ajattelin, ennen kaikkea, että palliatiivista hoitoa kehittämällä asiaan saadaan ratkaisut.”

”Tänään ajattelen, että en voi sulkea silmiä siltä tosiasialta, että laadukkaasta hoidosta huolimatta on sietämätöntä kärsimystä, tilanteita, joissa ei ole eettistä perustetta kieltää eutanasian mahdollisuutta.”

Olen täysin samaa mieltä palliatiivisen lääketieteen professoreiden kannanoton kanssa, että olisi kestämätön tilanne, että meillä olisi laki eutanasiasta muttei riittäviä säädöksiä palliatiivisesta hoidosta ja saattohoidossa.

Sarkomaa pitää arvokkaana, että pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan on kirjattu lupaus selkeyttää säädöksiin oikeus saattohoitoon, joka turvaa hyvän elämän loppuvaiheen hoidon riippumatta ihmisen asuinpaikasta tai hoitopaikasta. Sarkomaa kirittää hallitusohjelman mukaisen lakiesityksen eduskuntaan mahdollisimman pian yhdenvertaisen ja laadukkaan saattohoidon sekä palliatiivisen hoidon saatavuuden turvaamiseksi.

”Saattohoidolla ja palliatiivisella hoidolla ei voida ratkaista kysymystä eutanasiasta, eivätkä nämä asiat ole keskenään vaihtoehtoisia. Tietenkin palliatiivinen hoito ja saattohoito ovat aina ensisijaisia. Ihmisten huoli elämän loppuvaiheen hoidon ja hoivan laadusta on kuultava. Jokaisella on oikeus hyvän elämän lisäksi myös hyvään kuolemaan”, Sarkomaa päättää.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Sari Sarkomaa: Peruskoulun oppilaiden eriarvoinen kohtelu korjataan – kotikuntakorvauksen perusteeton porrastus poistetaan
SeuraavaJatka
Helsingin Kokoomus nimesi Daniel Sazonovin pormestariehdokkaaksi 2025 kuntavaaleihin sekä päätti ensimmäisistä kuntavaaliehdokkaista
Kokoomus.fi uutisia
  • Eläinten kaltoinkohtelulla pitää olla tuntuvat seuraukset
  • Pia Kauma: Palkasta jää ensi vuonna taas enemmän käteen – työn verotusta kevennetään 230 miljoonalla eurolla
  • Jukka Kopra: Yrittämisen pitää kannattaa – budjettiriihen päätökset jatkavat historian yrittäjämyönteisintä politikkaa
  • Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan
  • Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa
Verkkouutiset.fi
  • Tällä pankilla on tyytymättömimmät asiakkaat
  • Naapuri voi estää talon rakentamisen viereiselle tontille
  • Myrkyllisestä hämähäkistä uusia havaintoja Suomessa
  • Unohteletko nimiä ja sovittuja asioita? Lääkäri kertoo, milloin on syytä huoleen
  • ”Esseistin kannattaa mennä Venäjälle”

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Helsingin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttä
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Haku