Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Helsingin Kokoomus

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Helsingin Kokoomus
  • Haluamme pitää huolta Helsingistä puhtaana ja turvallisena asukkaita, yrittäjiä ja turisteja houkuttelevana paikkana. Helsinki on pieni suuri kaupunki, joka on kansainvälisesti omaleimainen.
  • Merellisyys ja puhtaus ovat Helsingin vahvuuksia. Yhteistyössä saariston yrittäjien kanssa luodaan aito ja helposti saavutettavissa oleva merellinen Helsinki.
  • Kehitetään Suvilahden ja Eteläsataman alueita kansainvälisesti merkittäväksi tapahtuma- ja kulttuurialueiksi sekä järjestetään kansainvälisiä urheilutapahtumia.
  • Haluamme, että Helsinki on liikkumiseen kannustava kaupunki, jossa jokaisella on ikään ja taustaan katsomatta mahdollisuus liikkua ja edistää hyvinvointiaan ja terveyttään.
  • Monipuoliset ja laadukkaat liikuntapalvelut lisäävät kiinnostusta lähteä liikkumaan sekä mahdollistavat huippu-urheilulle edellytyksiä. Siksi haluamme panostuksia liikuntapaikkarakentamiseen ja nykyisten liikuntapaikkojen ylläpidosta huolehtimiseen.
  • Helsingin tehtävä on tukea ja tarjota edellytykset kaupunkilaisten hyvinvointia ja aktiivista elämää edistäville toimijoille. Haluamme vahvistaa yhteistyötä liikunta- ja kulttuuritoimijoiden kanssa sekä helpottaa kaupungin tilojen käyttöä ja varaamista. Tapahtumien järjestämisen helpottamiseksi luodaan erillinen kaupungin suurtapahtumatoimisto, joka auttaa tapahtumien käytännön järjestelyissä ja lupa-asioissa.
Kokoomus.fi uutisia
  • Hallitus tukee hyvinvointialueita onnistumaan tehtävässään – luvassa uusia keinoja erilaisten alueiden tukemiseen
  • Opposition hallituskritiikissä ei ole pohjaa eikä johdonmukaisuutta
  • Petteri Orpon puhe puoluevaltuustossa 7.6.2025
  • Velkahuoli heräsi keskustalla ja SDP:llä vasta, kun valta vaihtui
  • Yksityinen ja julkinen rinnakkain – Varhaiskasvatuksen palveluseteli lisää perheiden valinnanvapautta 
Verkkouutiset.fi
  • Volodymyr Zelenskyi: Näin etulinjassa menee nyt
  • Kiina esitteli uudenlaista ”pimennyspommia”
  • Uusi patruuna muuttaa tavalliset kiväärit drone-tappajiksi
  • Yle: Junakatkosta tullut VR:lle tuhansia korvaushakemuksia, näitä yhtiö maksaa
  • IS: Kauppa otti uuden keinon käyttöön myymälävarkauksiin

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2025 Helsingin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttä
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Haku