Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Helsingin Kokoomus

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Helsingin Kokoomus
Yleinen

Otto Meri: Miten kaupunki reagoi omassa pysäköinninvalvonnassaan ilmenneisiin ongelmiin?

14.5.202414.5.2024

Huomisella kaupunginvaltuuston kyselytunnilla 15.5. kokoomuksen valtuutettu Otto Meri kysyy kaupunkiympäristöstä vastaavalta apulaispormestari Anni Sinnemäeltä (vihr.) kaupungin pysäköinninvalvonnassa ilmenneistä laajoista ongelmista ja niiden korjaamisesta:

”Miten kaupunki on reagoinut pysäköinninvalvonnassaan ilmenneisiin ongelmiin ja miten voidaan varmistua, ettei kaupungin muissa toiminnoissa ole vastaavaa piittaamattomuuden kulttuuria ja työntekijöiden laiminlyöntien sallimista?”, Meri kysyy.

Meren kysymyksen taustalla on Valorin teettämä selvitys, joka on paljastanut laajoja epäkohtia kaupungin omassa pysäköinninvalvonnassa. Samaan aikaan kun tehtyjen tarkastuksien määriä on liioiteltu työnantajan tilastoihin, pysäköinninvalvojien on raportoitu kuluttaneen aikaa perusteettomasti mm. huoltoasemilla tai omia juoksevia asioitaan hoitaen.

Meren mukaan ongelma on moraalinen, mutta myös taloudellinen. ”Raportista ilmenee, että pysäköinninvalvonta ei ole päässyt budjettitavoitteisiinsa viimeiseen viiteen vuoteen. Vain joka viides tarkastaja saavutti tavoitteensa. Mikäli kaikki 80 pysäköinnintarkastajaa saavuttaisivat vuositavoitteensa, virhemaksujen tuotot kasvaisivat raportin mukaan n. 2-3 miljoonalla eurolla,” Meri toteaa.

Voit seurata kyselytuntia livenä tai tallenteelta osoitteessa helsinkikanava.fi

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Matias Pajula: Helsingin joukkoliikenteen lähimaksu-uudistus edistyy kokoomusvoimin
SeuraavaJatka
Aura Salla: Kaikilta venäläistä öljyä Itämerellä kuljettavilta aluksilta vaadittava länsimaiset vakuutukset
Kokoomus.fi uutisia
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä hakee palvelukseensa sosiaali- ja terveyspoliittista asiantuntijaa
  • Hallitus tukee hyvinvointialueita onnistumaan tehtävässään – luvassa uusia keinoja erilaisten alueiden tukemiseen
  • Opposition hallituskritiikissä ei ole pohjaa eikä johdonmukaisuutta
  • Petteri Orpon puhe puoluevaltuustossa 7.6.2025
  • Velkahuoli heräsi keskustalla ja SDP:llä vasta, kun valta vaihtui
Verkkouutiset.fi
  • Venäläiset raivostuivat: Yksiköt jätetty ilman droneja
  • SDP tylyttää kokoomusta – Niina Malm: Huutelevat meitä apuun
  • Pia Kauma SDP:n sopeutuslinjasta: Ei riitä mihinkään
  • Kirjaston kirja palautettiin 40 vuotta myöhässä, löytyi yllättävästä paikasta
  • Pääekonomisti KL:lle: Teollisuudessa näkyy nouseva käyrä

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2025 Helsingin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttä
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Haku