Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Helsingin Kokoomus

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttäLaajenna
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Helsingin Kokoomus
Yleinen

Kokoomus vaalivoittoon eurovaaleissa – helsinkiläiset Mika Aaltola ja Aura Salla valittu europarlamenttiin

19.6.202419.6.2024

Kokoomus ylsi 9.6.2024 pidetyissä eurovaaleissa suurimmaksi puolueeksi niin valtakunnallisesti kuin Helsingissäkin. Suuri kiitos äänestäjille luottamuksesta. Erityiskiitokset kuuluu myös kaikille mahtaville ehdokkaillemme sekä tarmokkaille kampanjatiimeille sekä kokoomuksen yhdistysaktiiveille.

Helsingin Kokoomus toivottaa onnea uusille helsinkiläisille europarlamentaarikoille. Ulkopoliittisen instituutin johtaja, YTT, Mika Aaltola valittiin Euroopan parlamenttiin 95 651 äänellä ja kansanedustaja, VTT, Aura Salla 39 591 äänellä. Mahtavia äänisaaliita edelsi näkyvät, asiantuntevat ja hyvähenkiset kampanjat.

Onnittelut myös muille kokoomuksen riveistä valituille europarlamentaarikoille: Henna Virkkunen ja Pekka Toveri! Työ yhtenäisemmän, turvallisemman ja taloudellisesti kilpailukykyisemmän Euroopan puolesta voi nyt alkaa.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Maaret Castrén nousee eduskuntaan
SeuraavaJatka
Maarit Vierunen: Helsinki panostaa kaupungin henkilöstön palkkakehitysohjelmaan
Kokoomus.fi uutisia
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle
  • Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut vastuuhenkilöt puolueen verkostoille toimikaudeksi 2026–2028
  • Enni Vattulainen kokoomuksen poliittiseksi suunnittelijaksi
  • Puolueet sopivat yhteisistä pelisäännöistä tekoälyavusteiseen viestintään
  • Henrik Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen
Verkkouutiset.fi
  • Israel kaavailee krokotiileja estämään vankilapakoja
  • Saksan maavoimien komentaja: Ukrainasta saadaan korvaamaton oppi
  • Kreml kaavailee jopa puolen miljoonan liikekannallepanoa syksyllä
  • Sota-ajan talous hyytyy entisestään venäläisten paetessa käteiseen
  • Helteet uhkaavat parmesaanin tuotantoa ja hinta voi nousta

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Helsingin Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Ota yhteyttä
    • Piiritoimisto
    • Kansanedustajat
    • Valtuustoryhmä
    • Paikallisyhdistykset
    • Luottamustoimet 2025-2029
    • Piirihallitus
    • Puoluehallitus ja puoluevaltuusto
    • Häirintäyhdyshenkilöt
  • Tapahtumat
Haku